Paracetamol
120 mg/5 ml suspensie orală

download L31_RO_937630_00.pdfDownload

Citiți cu atenție acest prospect înainte de a începe să utilizați acest medicament deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.


Utilizați întotdeauna acest medicament respectând exact indicațiile din acest prospect sau indicațiile medicului sau farmacistului dumneavoastră.



  • Păstrați acest prospect. S-ar putea să fie nevoie să îl citiți din nou.

  • Dacă aveți nevoie de mai multe informații sau recomandări, adresaţi-vă farmacistului.

  • Dacă se manifestă orice reacții nedorite, printre care reacţii adverse care nu sunt menţionate în acest prospect, adresați-vă medicului sau farmacistului dumneavoastră. A se vedea paragraful 4.

  • Adresaţi-vă medicului dacă nu se observă nicio îmbunătăţire sau dacă se observă o înrăutăţire a simptomelor după 3 zile de tratament.

1. Ce este Tachipirina și pentru ce se utilizează

2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați Tachipirina 

3. Cum să utilizați Tachipirina 

4. Reacții adverse posibile

5. Cum se păstrează Tachipirina 

6. Conținutul ambalajului și alte informații

Tachipirina este o suspensie pentru uz oral ce conţine substanţa activă paracetamol.

Paracetamolul acționează prin reducerea febrei (antipiretic) și ameliorarea durerii (analgezic).

Tachipirina suspensie se utilizează la adulți, adolescenți și copii cu greutatea peste 7,2 kg (aproximativ 5-6 luni) pentru:

  • tratamentul simptomatic al stărilor febrile, cum este gripa, bolile exantematoase (boli infecțioase specifice copiilor și adolescenților), boli acute ale căilor respiratorii etc.
  • dureri de diferite tipuri și origini (durere de cap, nevralgie, dureri musculare și alte manifestări de durere moderată).

Adresaţi-vă medicului dacă dumneavoastră/copilul dumneavoastră vă simțiți/nu se simte mai bine sau vă simţiţi/se simte mai rău după 3 zile de tratament.

Nu luați Tachipirina

- dacă persona care trebuie să ia acest medicament este alergică la paracetamol sau la oricare din celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la paragraful 6)

- dacă persoana care trebuie să ia acest medicament suferă de anemie hemolitică severă (boală cauzată de distrugerea anumitor celule sanguine, globulele roșii)

- dacă persoana care trebuie să ia medicamentul suferă de boli grave ale ficatului (insuficienţă hepatocelulară severă).

 

Atenţionări şi precauţii

Înainte de a utiliza Tachipirina, consultați medicul sau farmacistul.

Utilizaţi Tachipirina cu precauţie în următoarele cazuri:

  • dacă persoana care trebuie să ia acest medicament consumă alcool în mod cronic sau excesiv (3 sau mai multe băuturi alcoolice pe zi)
  • dacă persoana care trebuie să ia acest medicament suferă de anorexie (o tulburare de comportament alimentar caracterizată prin lipsa sau reducerea apetitului)
  • dacă persoana care trebuie să ia acest medicament suferă de bulimie (o tulburare de comportament alimentar în care o persoană ingerează o cantitate excesivă de hrană și apoi folosește diferite metode pentru a o elimina)
  • dacă persoana care trebuie să ia acest medicament suferă de cașexie (o afecțiune caracterizată prin slăbire extremă în greutate, reducere a masei musculare și subțiere a pielii cauzată de o boală cronică)
  • dacă persoana care trebuie să ia acest medicament urmează de mult timp o dietă necorespunzătoare (malnutriție cronică) 
  • dacă persoana care trebuie să ia acest medicament suferă de deshidratare (pierdere severă de apă/lichide din organism)
  • dacă persoana care trebuie să ia acest medicament suferă de hipovolemie (reducerea volumului de sânge care circulă prin organism)
  • dacă persoana care trebuie să ia acest medicament are boli ale ficatului ce reduc funcţiile sale (insuficienţă hepatică, hepatită, sindromul Gilbert)
  • dacă persoana care trebuie să ia acest medicament se află sub tratament concomitent cu alte medicamente care modifică funcțiile ficatului (a se vedea „Alte medicamente și Tachipirina”)
  • dacă persoana care trebuie să ia acest medicament suferă de un deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază (o substanță prezentă în mod normal în corpul uman, al cărei deficit poate cauza o boală de sânge)
  • dacă persoana care trebuie să ia acest medicament suferă de anemie hemolitică (boală cauzată de distrugerea unor celule sanguine, globulele roșii).

 

Utilizarea în doze mari și/sau pe perioade îndelungate

Utilizarea unor doze mari și/sau pe perioade îndelungate a acestui medicament poate cauza şi modificări grave a funcției rinichilor şi a sângelui. În aceste cazuri medicul va verifica în timp, prin teste adecvate, funcționarea ficatului, a rinichilor și compoziția sângelui. Înainte de a lua acest medicament informaţi medicul dacă persoana ce trebuie să ia acest medicament suferă de o boală la rinichi sau ficat. 

 

Alte medicamente şi Tachipirina

Informaţi medicul sau farmacistul dacă luaţi sau aţi luat recent sau dacă aţi putea lua în viitor orice alt medicament.

În special, informaţi medicul dacă persoana care va lua medicamentul în prezent ia:

  • medicamente ce conţin paracetamol. În timpul tratamentului cu paracetamol, înainte de a lua sau de a-i administra copilului orice alt medicament, asigurați-vă că acesta nu conține paracetamol deoarece, atunci când este luat în doze mari, paracetamolul poate cauza reacții adverse severe;
  • medicamente care încetinesc golirea stomacului (de exemplu anticolinergice, opioide), deoarece acestea întârzie efectul medicamentului Tachipirina;
  • medicamente care accelerează golirea stomacului (de exemplu procinetice). În ce priveşte aceste medicamente, ele grăbesc efectul produsului Tachipirina;
  • colestiramina (un medicament folosit pentru reducerea nivelului colesterolului din sânge), deoarece reduce efectul paracetamolului;
  • cloramfenicol (un antibiotic), deoarece poate crește riscul de apariție a reacțiilor adverse;
  • anticoagulante (medicamente folosite pentru fluidizarea sângelui). În cazul tratamentelor cu doze mari de paracetamol (4 g pe zi timp de cel puțin 4 zile), luați sau administrați copilului Tachipirina numai sub strictă supraveghere medicală; 
  • rifampicină (un antibiotic);
  • cimetidină (medicament utilizat în tratamentul ulcerelor gastrice);
  • antiepileptice (medicamente utilizate în tratamentul epilepsiei), de exemplu glutetimidă, fenobarbital sau carbamazepină;
  • alcoolism cronic;
  • zidovudină (medicament utilizat în tratamentul infecției cu HIV).

Utilizarea acestor medicamente împreună cu Tachipirina necesită supraveghere medicală strictă.

 

Interferența cu analizele de sânge

Dacă persoana care ia medicamentul trebuie să efectueze analize de sânge, trebuie să ia în considerare faptul că administrarea paracetamolului poate interfera cu determinarea uricemiei şi glicemiei.

 

Tachipirina şi alcoolul

Luați Tachipirina cu precauție în cazul în care consumaţi alcool în mod cronic sau dacă faceţi exces (3 sau mai multe băuturi alcoolice pe zi), deoarece există riscul de intoxicație (vezi paragrafele „Atenţionări și precauții” și „Dacă se ia Tachiprina mai mult decât trebuie”).

 

Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteți însărcinată, credeți că ați putea fi însărcinată sau intenționați să rămâneți însărcinată sau dacă alăptați, cereți sfatul medicului sau farmacistului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament.

 

Sarcina

Dacă este necesar, Tachipirina poate fi administrată în timpul sarcinii. Este recomandat să folosiţi cea mai mică doză posibilă pentru reducerea durerii şi/sau a febrei şi să luați medicamentul cât mai puţin timp posibil. Contactaţi medicul dacă durerea şi/sau febra nu scad sau dacă trebuie să luaţi medicamentul mai des.

Acest medicament poate fi administrat pe perioada alăptării doar în caz de absolută necesitate şi sub supravegherea medicului.

 

Conducerea autovehiculelor şi folosirea utilajelor

Tachipirina nu modifică abilitatea de a conduce autovehicule sau de a folosi utilaje.

 

Tachipirina conţine zaharoză

Dacă medicul dumneavoastră v-a diagnosticat intoleranța la unele zaharuri, contactați-l înainte de a lua acest medicament. 

Tachipirina conţine 10 g de zaharoză la 20 ml de suspensie. De ţinut cont în cazul persoanelor cu diabet zaharat.

 

 

Tachipirina conține parahidroxibenzoat de metil 

Poate cauza reacţii alergice (chiar şi întârziate).

 

Tachipirina conţine sodiu 

Acest medicament conține mai puțin de 1 mmol la 20 ml, adică este „practic fără sodiu”. 

 

Tachipirina conţine sorbitol

Acest medicament conţine 1806 mg la o doză de 20 ml. Sorbitolul este o sursă de fructoză. Dacă medicul v-a spus că dumneavoastră (sau copilul dumneavoastră) sunteți intoleranți la unele zaharuri sau dacă aveți un diagnostic de intoleranță ereditară la fructoză, o afecțiune genetică rară (HFI) în care pacienții nu pot procesa fructoză, discutați cu medicul înainte ca dumneavoastră (sau copilul dumneavoastră) să luați/ia acest medicament.

Poate provoca disconfort gastro-intestinal și poate avea un efect laxativ ușor.

Folosiți întotdeauna acest medicament conform indicațiilor din acest prospect sau indicațiilor medicului sau farmacistului dumneavoastră. Dacă aveţi nelămuriri adresaţi-vă medicului sau farmacistului.

Adulţi 

O dată câte 20 ml (corespunzător cu 480 mg), de repetat, dacă este necesar, după 4 ore, fără a se depăși 6 doze pe zi.

Copii (de la 7,2 kg) 

La copii este esențial să se respecte doza definită în funcție de greutatea corporală și nu în funcție de vârstă, care este aproximativă și indicată doar cu titlu informativ. Dacă vârsta copilului nu corespunde cu greutatea indicată în tabel, consultați întotdeauna greutatea corporală pentru alegerea dozei.

Schema de dozare a medicamentului Tachipirina suspensie este următoarea.

 

TACHIPIRINA SUSPENSIE

Greutate 

Vârstă

(aproximativă)

Doză unică

Doză zilnică

de la 7,2 kg

5-6 luni

4,5 ml

Maxim 4 doze (la fiecare 6 ore)

de la 8 kg

7-10 luni

5 ml

Maxim 4 doze (la fiecare 6 ore)

de la 9 kg

11-14 luni

5,5 ml

Maxim 4 doze (la fiecare 6 ore)

de la 10 kg

15-19 luni

6 ml

Maxim 4 doze (la fiecare 6 ore)

de la 11 kg

20-23 luni

6,5 ml

Maxim 4 doze (la fiecare 6 ore)

de la 12 kg

2 ani

7,5 ml

Maxim 4 doze (la fiecare 6 ore)

de la 14 kg

3 ani

8,5 ml 

Maxim 4 doze (la fiecare 6 ore)

de la 16 kg

4 ani

10 ml 

Maxim 4 doze (la fiecare 6 ore)

de la 18 kg

5 ani

11 ml 

Maxim 4 doze (la fiecare 6 ore)

de la 20 kg

6 ani

12,5 ml

Maxim 4 doze (la fiecare 6 ore)

de la 22 kg

7 ani

13,5 ml 

Maxim 4 doze (la fiecare 6 ore)

de la 25 kg

8 ani

15,5 ml 

Maxim 4 doze (la fiecare 6 ore)

de la 28 kg

ani

17,5 ml

Maxim 4 doze (la fiecare 6 ore)

de la 31 kg până la 32 kg

10 ani

19 ml 

Maxim 4 doze (la fiecare 6 ore)

 

 

Pentru copiii cu o greutate mai mică de 7,2 kg există pe piață Tachipirina cu formule specifice, în special Tachipirina 100 mg/ml picături, soluție și Tachipirina pentru sugari 62,5 mg, supozitoare care pot fi luate/utilizate de la 3,2 kg.

 

La copiii cu vârsta peste 10 ani, raportul dintre greutate și vârstă nu mai este omogen datorită dezvoltării pubertare care, la aceeași vârstă, are un impact diferit asupra greutății corporale în funcție de sex și de caracteristicile individuale ale copilului. Prin urmare, peste vârsta de 10 ani doza suspensiei este indicată în funcţie de greutate şi intervale de vârstă, după cum este ilustrat mai jos.

Copiii cu greutate între 33 şi 40 kg (cu vârstă mai mare de 10 ani şi mai mică de 12 ani): O dată 20 ml de suspensie (corespunzător cu 480 mg), de repetat, dacă este necesar, după 6 ore, fără a depăşi 4 administrări pe zi.

Adolescenţi cu greutate mai mare de 40 kg (cu vârstă egală sau mai mare de 12 ani) şi adulţi: O dată 20 ml de suspensie (corespunzător cu 480 mg), de repetat, dacă este necesar, după 4 ore, fără a depăşi 6 administrări pe zi. 

 

Dacă medicul a diagnosticat o gravă insuficienţă renală, intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 8 ore.

 

Durata tratamentului

Nu luaţi/administraţi copilului Tachipirina mai mult de 3 zile consecutive fără consultarea medicului. Medicul trebuie să evalueze necesitatea continuării tratamentelor mai mult de 3 zile consecutive.

 

Instrucţiuni de utilizare

Pentru a măsura doza care trebuie administrată copilului, ambalajul conține o seringă de dozare cu reperele de nivel corespunzătoare pentru 1 ml, 2 ml, 3 ml, 4 ml, 4,5 ml și 5 ml și un recipient de dozare cu reperele de nivel corespunzătoare pentru 5,5 ml, 6 ml, 6,5 ml, 7,5 ml, 8,5 ml, 10 ml, 11 ml, 12,5 ml, 13,5 ml, 15,5 ml, 17,5 ml, 19 ml. 

 

Capac de siguranţă

Tachipirina suspensie este furnizată în ambalaj cu capac de siguranţă.

Instrucţiunile de deschidere şi închidere sunt descrise mai jos:

 

Pentru a deschide:                                  Pentru a închide:

Apăsaţi și în                                              înşurubaţi până la capăt

același timp rotiţi                                      apăsând

 

  • După deșurubarea capacului, împingându-l în jos și în același timp rotindu-l spre stânga, introduceți complet vârful seringii în orificiul de sub capac:

  

  • Întoarceţi flaconul cu capul în jos:

 

  • Ținând seringa ferm, trageți ușor pistonul în jos umplând seringa până la reperul corespunzător dozei dorite:

 

Repuneţi flaconul în poziţie verticală:

 

  • Scoateţi seringa rotind-o uşor:

 

  • Introduceți vârful seringii în gura copilului și apăsați ușor pistonul pentru a transfera suspensia. Produsul trebuie utilizat imediat după scoaterea acestuia din flacon. Orice produs rămas eventual în seringă trebuie eliminat.

 

Pentru doze mai mari de 5 ml, extrageți cantitatea necesară cu seringa și turnați conținutul în recipientul de dozare. Repetați acțiunea până când se atinge reperul corespunzător dozei indicate și administrați copilului invitându-l să bea. 

 

Pentru dozele destinate copiilor cu vârsta peste 10 ani și adulților, egale cu 20 ml, utilizați recipientul de dozare umplându-l de 2 ori până la reperul de 10 ml.

 

  • Produsul trebuie utilizat imediat după scoaterea acestuia din flacon. Orice produs rămas eventual în seringă sau în recipientul de dozare trebuie eliminat.

 

După utilizare închideţi flaconul înşurubând strâns capacul şi spălaţi seringa şi recipientul de dozare cu apă caldă. Lăsați-le să se usuce şi nu le lăsați la îndemâna şi vederea copiilor.

 

Dacă folosiți mai multă Tachipirina decât trebuie

În cazul ingerării/administrării accidentale a unei doze excesive de TACHIPIRINA, contactați imediat medicul sau mergeți la cel mai apropiat spital.

Simptome

În cazul ingerării accidentale a unor doze foarte mari de paracetamol, simptomele generale ale dumneavoastră/copilului dumneavoastră care se pot manifesta în primele 12-48 de ore cuprind:

  • anorexie (lipsa sau scăderea apetitului), greață și vărsături urmate de o deteriorare semnificativă a stării generale și modificări ale valorilor de laborator ale sângelui (creșterea transaminazelor, dehidrogenazei lactice și a bilirubinei, scăderea nivelului de protrombină);
  • leziuni hepatice ce pot să ducă la comă sau deces.

Luarea unei doze excesive de paracetamol crește riscul de intoxicare și poate duce la deces, în special în următoarele cazuri:

  •  dacă persoana care ia medicamentul suferă de boli ale ficatului, 
  •  alcoolism cronic, 
  •  dacă persoana care ia medicamentul urmează de mult timp o dietă necorespunzătoare (malnutriție cronică),
  •  dacă persoana care ia medicamentul ia medicamente sau substanțe care stimulează funcția ficatului. 

Tratamentul

În funcţie de natura şi gravitatea simptomelor, medicul va stabili o terapie de sprijin adecvată.

 

Dacă uitați să luați Tachipirina 

Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

 

Dacă întrerupeți tratamentul cu Tachipirina

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului sau farmacistului.

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

 

Dacă apare oricare dintre următoarele reacții adverse ÎNCETAȚI tratamentul cu acest medicament și contactați imediat medicul: 

  • reacţii alergice cu:
  • înroșirea pielii însoțită de mâncărime (urticarie)
  • tumefierea gâtului (edem laringian)
  • umflarea mâinilor, picioarelor, gleznelor, feței, buzelor, limbii și/sau gâtului (angioedem)
  • reacții alergice severe (șoc anafilactic).

 

Totodată persoana care ia medicamentul poate manifesta următoarele reacții adverse, a căror frecvență nu poate fi stabilită din cauza datelor insuficiente disponibile:

 

  • reducerea trombocitelor din sânge (trombocitopenie)
  • reducerea numărului de globule albe din sânge (leucopenie/agranulocitoză) 
  • reducerea hemoglobinei din sânge, o substanță care transportă oxigenul în sânge (anemie)
  • ameţeală
  • tulburări gastrice și intestinale
  • funcţie hepatică anormală
  • inflamaţia ficatului (hepatită)
  • pete roșii, vezicule cu zone de decojire a pielii, erupții cutanate (eritem multiform, sindrom Stevens-Johnson, necroliză epidermică toxică)
  • reducerea funcției rinichilor (insuficiență renală acută)
  • inflamarea rinichilor (nefrită interstițială)
  • sânge în urină (hematurie)
  • încetarea sau reducerea producției de urină (anurie).

 

Au fost semnalate cazuri foarte rare de reacţii cutanate severe.

 

Raportarea reacțiilor adverse

Dacă manifestați orice reacții adverse, inclusiv reacţii ce nu au fost cuprinse în acest prospect, adresați-vă medicului sau farmacistului. Puteţi de asemenea raporta efectele adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare la adresa https://www.aifa.gov.it/content/segnalazioni-reazioni-avverse.

Raportând reacțiile adverse, puteți contribui la furnizarea mai multor informații privind siguranța acestui medicament.

Păstraţi acest medicament fără să îl lăsați la vederea şi îndemâna copiilor.

A nu se păstra la o temperatură mai mare de 25°C.

Perioadă de valabilitate după prima deschidere: 1 an.

Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după Exp. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncați niciun medicament împreună cu apele reziduale sau deşeurile menajere. Întrebați farmacistul cum să eliminaţi medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Ce conţine Tachipirina

  • Substanța activă este paracetamolul (fiecare ml de suspensie conţine 24 mg de paracetamol).
  • Celelalte componente sunt: 

sorbitolzaharoză, gumă xantan, edetat disodic (dihidrat), parahidroxibenzoat de metil, celuloză microcristalină și carameloză de sodiu (Avicel RC591), citrat de sodiu, clorură de sodiu, sorbat de potasiu, siliciu coloidal anhidru, acid citric monohidrat, aromă de vanilină-caramel, apă purificată.

 

Cum arată Tachipirina şi conţinutul ambalajului

Tachipirina se prezintă sub forma unei suspensii omogene, cu o culoare alb-lăptoasă până la maro deschis, conținută într-o sticlă de culoarea chihlimbarului de 120 ml închisă cu un capac de siguranță.

Ambalajul conține, de asemenea, o seringă de dozare și un recipient de dozare pentru a facilita calcularea dozei de produs în funcție de greutatea corporală a copilului.

 

 

Deținătorul autorizației de introducere pe piață

Aziende Chimiche Riunite Angelini Francesco - A.C.R.A.F. S.p.A.

Viale Amelia, 70 - 00181 Roma.

 

Producător 

A.C.R.A.F. S.p.A. - Via Vecchia del Pinocchio, 22 - 60131 Ancona.

 

 

Acest prospect a fost actualizat în octombrie 2021 

 

 

Prin intermediul codului QR Code de pe cutie sau la adresa de internet https://leaflet.angelinipharma.com/L31 puteţi citi prospectul actualizat şi multilingv.