Paracetamol
500 mg tablete

download L28_RO_936022_00.pdfDownload

Citiți cu atenție acest prospect înainte de a începe să utilizați acest medicament deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.


Utilizați întotdeauna acest medicament conform indicațiilor din acest prospect sau indicațiilor medicului sau farmacistului dumneavoastră.



  • Păstrați acest prospect. S-ar putea să fie nevoie să îl citiți din nou.

  • Întrebați farmacistul dacă aveți nevoie de mai multe informații sau recomandări.

  • Dacă se manifestă orice reacții nedorite, printre care reacţii adverse care nu sunt menţionate în acest prospect, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. A se vedea punctul 4.

  • Adresaţi-vă medicului dacă nu se observă nicio îmbunătăţire sau dacă se observă o înrăutăţire a simptomelor după 3 zile de tratament.

1. Ce este Tachipirina și pentru ce se utilizează

2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați Tachipirina 

3. Cum să utilizați Tachipirina 

4. Reacții adverse posibile

5. Cum se păstrează Tachipirina 

6. Conținutul ambalajului și alte informații

Tachipirina conţine ingredientul activ principal paracetamolul care acţionează prin reducerea febrei (antipiretic) şi atenuând durerea (analgezic).

 

Tachipirina este utilizată la adulţi, adolescenţi şi copii pentru: 

  • tratamentul simptomatic a stărilor febrile, cum este gripa, bolile exantematoase (boli infecțioase specifice copiilor și adolescenților), boli acute ale tractului respirator etc.
  • dureri de diferite tipuri și origini (durere de cap, nevralgie, durere musculară și alte manifestări de durere moderată).

 

adresaţi-vă medicului dacă dumneavoastră/copilul dumneavoastră nu se simte mai bine sau sau vă simţiţi/se simte mai rău după 3 zile de tratament.

Nu luați Tachipirina

  • dacă persona care urmează a utiliza acest medicament este alergică la paracetamol sau la oricare din celelalte ingrediente din componența acestui medicament (enumerate la punctul 6)

 

Atenţionări şi precauţii

Înainte de a utiliza Tachipirina, consultați medicul sau farmacistul.

 

În următoarele cazuri, utilizați Tachipirina cu precauție dacă cine trebuie să ia medicamentul:

  • consumă alcool în mod cronic sau excesiv (3 sau mai multe băuturi alcoolice pe zi)
  • suferă de anorexie (o tulburare de comportament alimentar caracterizată prin lipsa sau reducerea apetitului)
  • suferă de bulimie (o tulburare de comportament alimentar în care o persoană ingerează o cantitate excesivă de hrană și apoi folosește diferite metode pentru a o elimina)
  • suferă de cașexie (o afecțiune caracterizată de slăbire extremă, masă musculară redusă și subțiere a pielii cauzată de o boală cronică)
  • a urmat o dietă necorespunzătoare pe o perioadă lungă de timp (malnutriție cronică) 
  • suferă de deshidratare (pierdere abundentă de apă/fluide din corp)
  • suferă de hipovolemie (scăderea volumului sanguin din corp)
  • suferă de boli hepatice care reduc funcționalitatea ficatului (insuficiență hepatică, hepatită, sindromul Gilbert) 
  • se află sub tratament concomitent cu alte medicamente care modifică funcția hepatică (vezi „Alte medicamente și Tachipirina”)
  • suferă de un deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază (o substanță prezentă în mod normal în corpul uman, iar un deficit al ei poate cauza o boală de sânge)
  • suferă de anemie hemolitică (distrugerea globulelor roșii din sânge).

Utilizarea în doze mari și/sau pe perioade prelungite

Utilizarea unor doze mari și/sau pe perioade prelungite ale acestui medicament poate cauza şi modificări grave a funcției rinichilor şi a sângelui. În aceste cazuri, medicul va verifica în timp prin teste adecvate funcționalitatea ficatului, a rinichilor și a compoziției sângelui. Înainte de a lua acest medicament, informaţi medicul dacă persoana ce trebuie să ia acest medicament suferă de o boală la rinichi sau ficat. 

 

Copii şi adolescenţi

Tachipirina poate fi administrată copiilor şi adolescenţilor (a se vedea punctul 3 „Cum se utilizează Tachipirina”). 

 

Alte medicamente şi Tachipirina

Informaţi medicul sau farmacistul dacă luaţi sau aţi luat recent sau dacă aţi putea lua în viitor orice alt medicament.

 

În special, informaţi medicul dacă cine va lua medicamentul în prezent ia:

  • medicamente ce conţin paracetamol. În timpul tratamentului cu paracetamol, înainte de a lua sau de a-i administra copilului orice alt medicament, asigurați-vă că acesta nu conține paracetamol deoarece, atunci când este luat în doze mari, paracetamolul poate cauza reacții adverse severe;
  • medicamente care încetinesc golirea stomacului (de exemplu, anticolinergice, opioide), deoarece aceste medicamente întârzie efectul Tachipirinei;
  • medicamente care accelerează golirea stomacului (de exemplu, prokinetice), deoarece aceste medicamente accelerează efectul Tachipirinei;
  • colestiramină (un medicament folosit pentru recucerea nivelului colesterolului din sânge), deoarece reduce efectul paracetamolului;
  • cloramfenicol (un antibiotic), deoarece poate crește riscul de apariție a reacțiilor adverse;
  • anticoagulante (medicamente folosite pentru face sângele mai fluid). În cazul tratamentelor cu doze mari de paracetamol (4 g pe zi timp de cel puțin 4 zile), luați sau administrați copilului Tachipirina numai sub strictă supraveghere medicală;
  • rifampicină (un antibiotic);
  • cimetidină (medicament utilizat în tratamentul ulcerelor gastrice);
  • antiepileptice (medicamente utilizate în tratamentul epilepsiei), de exemplu, glutetimidă, fenobarbital sau carbamazepină;
  • zidovudină (medicament utilizat în tratamentul infecției cu HIV).

 

Utilizarea acestor medicamente cu Tachipirina necesită supraveghere medicală strictă.

 

Interferența cu analizele de sânge

Dacă persoana care ia medicamentul trebuie să efectueze analize de sânge, trebuie să ia în considerare faptul că administrarea de paracetamol poate interfera cu determinarea uricemiei şi glicemiei.

Tachpirina şi alcoolul

Luați Tachipirina cu precauție dacă consumaţi alcool în mod cronic sau dacă faceţi exces (3 sau mai multe băuturi alcoolice pe zi), deoarece există riscul de intoxicație (vezi secțiunile „Atenţionări și precauții” și „Dacă se ia Tachiprina mai mult decât trebuie”).

 

Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteți însărcinată, credeți că ați putea fi însărcinată sau intenționați să rămâneți însărcinată sau dacă alăptați, cereți sfatul medicului sau farmacistului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament.

 

Dacă este necesar, Tachipirina poate fi administrată în timpul sarcinii. Este recomandat să folosiţi cea mai mică doză posibilă pentru reducerea durerii şi/sau a febrei şi de a lua cât mai puţin timp posibil. Contactaţi medicul dacă durerea şi/sau febra nu scad sau dacă trebuie să luaţi medicamentul mai des.

Acest medicament poate fi administrat în timpul alăptării doar în caz de absolută necesitate şi sub supravegherea medicului.

 

Conducerea autovehiculelor şi operarea utilajelor

Tachipirina nu modifică abilitatea de a conduce autovehicule sau de operare a utilajelor.

Utilizați întotdeauna acest medicament conform indicațiilor din acest prospect sau indicațiilor medicului sau farmacistului dumneavoastră. Dacă aveţi neclarităţi adresaţi-vă medicului sau farmacistului.

 

Adulţi

Doza recomandată este de o tabletă o dată şi reluat dacă este necesar după 4 ore, fără a depăşi 6 administrări pe zi.

În caz de dureri puternice sau febră ridicată, două tablete de 500 mg şi repetat dacă este necesar după nu mai puţin de 4 ore.

La adulţi, doza maximă pe cale orală este de 3000 mg de paracetamol pe zi (a se vedea „Dacă se ia Tachipirina mai mult decât trebuie”). 

 

Utilizarea la copii şi adolescenţi

Pentru copii este indispensabil să se respecte doza în funcţie de greutatea lor corporală, medicul va indica formularea cea mai adaptată pe baza greutăţii corporale a copilului. Vârsta aproximativă în funcţie de greutatea corporală este indicată cu titlu de informare.

 

Tableta poate fi împărţită în două doze egale.

 

GREUTATE

VÂRSTĂ

DOZĂ

DE CÂTE ORI PE ZI?

DOZA MAXIMĂ ZILNICĂ (ÎN DECURS DE 24 DE ORE)

21-25 kg

aproximativ 6,5 – vârstă mai mică de 8 ani

½ tabletă o dată

A se repeta, dacă este necesar, după 4 ore.

 

A nu se depăşi 6 administrări în decurs de 24 de ore.

3 tablete

26-40 kg

aproximativ 8- 11 ani

O tabletă o dată

A se repeta, dacă este necesar, după 6 ore.

 

A nu se depăşi 4 administrări în decurs de 24 de ore.

4 tablete

41-50 kg

aproximativ 12- 15 ani

O tabletă o dată

A se repeta, dacă este necesar, după 4 ore.

 

A nu se depăşi 6 administrări în decurs de 24 de ore.

6 tablete

Greutate mai mare de 50 kg

aproximativ peste 15 ani

O tabletă o dată

A se repeta, dacă este necesar, după 4 ore.

 

A nu se depăşi 6 administrări în decurs de 24 de ore.

6 tablete

 

Pentru copiii cu o greutate mai mică de 21 de kg există în comerţ alte formulări specifice de Tachiprina. Cereţi sfatul medicului sau farmacistului. 

 

Dacă dumneavoastră/copilul dumneavoastră aveți insuficiență renală severă (reducerea severă a funcției renale)

Dacă medicul a diagnosticat o gravă insuficienţă renală, intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 8 ore.

 

Durata tratamentului

Nu luaţi Tachipirina pentru mai mult de 3 zile consecutive fără consultarea medicului. Medicul trebuie să evalueze necesitatea de tratamente pentru mai mult de 3 zile consecutive.

Dacă folosiți mai multă Tachipirina decât trebuie

În cazul unei ingerări/administrări accidentale a unei doze excesive de Tachipirina, contactați imediat medicul sau mergeți la cel mai apropiat spital.

 

Simptome

În cazul ingerării accidentale a unor doze foarte mari de paracetamol, simptomele generale ale dumneavoastră/copilului dumneavoastră care se pot manifesta în primele 12-48 de ore cuprind:

  • anorexia (lipsa sau scăderea apetitului), greaţă şi vărsături urmate de o deteriorare semnificativă a stării generale
  • modificarea valorilor de laborator ale sângelui (creştere a bilirubinei în sânge, a lactatului dehidrogenază, a nivelurilor transaminazelor hepatice, reducerea nivelurilor de protrombină în sânge)
  • leziuni hepatice ce pot să ducă la comă sau deces.

Luarea unei doze excesive de paracetamol crește riscul de intoxicare și poate duce la deces, în mod special în următoarele cazuri:

  • dacă cine ia medicamentul suferă de boli ale ficatului 
  • alcoolism cronic
  • dacă cine ia medicamentul urmează de mult timp o dietă necorespunzătoare (malnutriție cronică)
  • dacă cine ia medicamentul îşi administrează medicamente sau substanțe medicamentoase care cresc funcția ficatului. 

 

Tratamentul

Medicul în funcţie de natura şi gravitatea simptomelor va efectua o terapie de sprijin potrivită. 

 

Dacă uitați să luați Tachipirina 

Nu utilizați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

 

Dacă încetați să utilizați Tachipirina

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

 

Dacă apare oricare dintre următoarele reacții adverse, ÎNCETAȚI tratamentul cu acest medicament și contactați imediat medicul: 

  • reacţii alergice cu:
  • înroșire a pielii însoțită de mâncărime (urticarie)
  • tumefiere a gâtului (edem laringian)
  • umflare a mâinilor, picioarelor, gleznelor, feței, buzelor, limbii și/sau a gâtului (edem angioneurotic)
  • reacții alergice severe (șoc anafilactic).

 

În plus, persoana care ia acest medicament ar putea avea următoarele reacții adverse, a căror frecvență nu poate fi stabilită din cauza datelor insuficiente disponibile.

 

  • reducerea trombocitelor din sânge (trombocitopenie)
  • reducerea numărului de leucocite din sânge (leucopenie/agranulocitoză)
  • reducerea hemoglobinei din sânge, o substanță care transportă oxigen în sânge (anemie)
  • ameţeală
  • tulburări gastrice și intestinale
  • funcţie hepatică anormală
  • inflamaţia ficatului (hepatită)
  • pete roșii, vezicule cu zone cu decojire a pielii, erupții cutanate (eritem multiform, sindrom Stevens-Johnson, necroliză epidermică toxică)
  • reducerea funcționalităţii rinichilor (insuficiență renală acută)
  • inflamarea rinichilor (nefrită interstițială)
  • sânge în urină (hematurie)
  • încetare sau producție redusă de urină (anurie).

 

Au fost semnalate cazuri foarte rare de reacţii cutanate severe.

 

Raportarea reacțiilor adverse

Dacă manifestați orice reacții adverse, inclusiv reacţii ce nu au fost cuprinse în acest prospect, adresați-vă medicului sau farmacistului. Puteţi de asemenea raporta efectele adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare la adresa de internet https://www.aifa.gov.it/content/segnalazioni-reazioni-avverse. Raportând reacțiile adverse, puteți contribui la furnizarea de informații importante suplimentare privind siguranța acestui medicament.

Păstraţi acest medicament ferit de vederea şi îndemâna copiilor.

Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Jumătatea tabletei poate fi păstrată timp de 24 de ore în ambalajul original.

Acest medicament nu necesită nicio condiţie specială de păstrare. 

 

Nu aruncați niciun medicament împreună cu apele reziduale sau deşeurile menajere. Întrebați farmacistul cum să eliminaţi medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Ce conţine Tachipirina

  • ingredientul activ principal este: paracetamolul (fiecare tabletă conţine 500 mg de paracetamol)
  • celelalte componente sunt: ​​celuloză microcristalină, povidonă, amidon pregelatinizat, acid stearic, croscarmeloză sodică. 

 

Descrierea aspectului Tachipirinei şi conţinutul ambalajului

Se prezintă ca tablete albe, rotunde, biconvexe, cu o linie centrală pe o parte. Tabletele sunt ambalate în blistere albe de 10 sau 20 sau 30 de comprimate divizibile de 500 mg. 

 

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

 

Titularul autorizației de introducere pe piață

Aziende Chimiche Riunite Angelini Francesco - A.C.R.A.F. S.p.A.- Viale Amelia, 70 – 00181

Roma.

Fabricant

A.C.R.A.F. S.p.A. - Via Vecchia del Pinocchio, 22 - 60131 Ancona.

ISTITUTO DE ANGELI S.r.l. - Località Prulli 103/C, 50066 Reggello (FI).

 

 

Acest prospect a fost actualizat în decembrie 2019

 

 

Prin intermediul codului QR Code de pe cutie sau la adresa de internet https://leaflet.angelinipharma.com/L28 puteţi citi prospectul actualizat şi multilingv.